موزه سینمای ایران

موزه سینمای ایران در سال 1377 خیابان لاله زار ، کوچه پیرنیا افتتاح شد . انتشار چند کتاب ، یک مجموعه کارت پستال ، یک مجموعه موسیقی متن فیلم های ایرانی و برگزاری جشن های 100 سالگی سینمای ایران ، آغاز فعالیت هایم موزه سینما بود .

سرانجام در سال 1380 ، با حمایت و کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، معاونت امور سینمایی ، سازمان میراث فرهنگی ، شهرداری تهران  و بنیاد فارابی ، موزه سینمای ایران در بخشی از باغ فروس ، که قبل از انقلاب ستاد جشن هنر شیراز و نمایشگاه هنرهای تجسمی و محل اجرای کنسرت موسیقی بود و سپس در سال های پس از انقلاب ، مرکز آموزش فیلم سازی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی شد ، با حضور سید محمد خاتمی ، رئیس جمهور وقت ، افتتاح شد .

امکانات موزه عبارتند از :

عکس ها :

شامل هزاران عکس از صحنه های فیلم های سینمایی ، پشت صحنه و مراحل فیلم سازی و فعالیت سینمایی و هنرمندان و دست اندر کاران صنعت و هنر سینما است که قدیمی ترین آن به نخستین روزهای نمایش فیلم در ایران باز می گردد .

 

کتاب ها :

کتاب ها شامل کتاب های سینمایی از نخستین چاپ ها تا کنون است که به حدود 8000جلد می رسد.

 

اسناد و مدارک ، فیلم و ویدئو ، مطبوعات ، اسباب سینما توگراف شامل :

            حدود 300 دستگاه و ابزار قدیمی است که عمدتا قیمتی و قابل نمایش در موزه است .که قدیمی ترین این دستگاه ها متعلق به 1390 و اغلب ساخت صنعتگران قدیمی سینمای ایران است و درهمان زمان نیز موجب شگفتی فن کاران خارجی بوده است .

 

روزهای تعطیل : دوشنبه

نشانی : خیابان ولیعصر (عج ) ، باغ فردوس

/ 0 نظر / 13 بازدید