موزه فرش ایران

قدیمی ترین فرش شناخته شده در جهان ، قالی 2500 ساله پازیریک است که در 1949 میلادی در جنوب سیبری کشف شد و آن را بافت ایرانی در دوره هخامنش دانسته اند .  فرش ایرانی مهم ترین صنعت هنر ایرانی است که آوازه جهانی دارد و از نشانه های شناخت ایران است .  موزه فرش ایران نیز به دلیل همین اهمیت در بهمن ماه 1356 افتتاح شد .

سطح نمایشی موزه مساحتی باربر 3400 متر مربع را در برمی گیرد که شامل دو تالار است و برای نمایش انواع فرش های دست بافت و گلیم مورد استفاده قرار می گیرد. مجموعه فرش ایران شامل با ارزش ترین نمونه های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان به شمار می آید .

معمولا حدود 135 تخته از شاهکارهای فرش ایران ، بافت مراکز مهم فرش بافی مانند : کاشان ، کرمان ، اصفهان ، تبریز ، خراسان ، کردستان و ... ، در تالار طبقه هم کف به معرض نمایش گذاشته می شود .

از مهم ترین آثار موزه فرش قالیچه دست باف ارزشمند و بی نظیر ایرانی ، کار فرش بافان کاشان ، در اندازه های 130 در 220 سانتی متر ، معروف به قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی است که این شخصیت روحانی ملی را در لباس نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه کمری ، قطار فشنگ نمایش می دهد . در شمسه بالای تصویر میرزا ، کتیبه ای با عبارت (( زنده باد میرزا کوچک خان جنگلی )) و نام کارخانه ملا محمود دیده می شود که احتمالا ، با توجه به این عبارت ، تاریخ بافت قالیچه  سال های آخر دوره قاجار است .

روز های تعطیل : دوشنبه

نشانی : خیابان دکتر فاطمی ، قبل از کارگر شمالی

 

 

/ 0 نظر / 17 بازدید