تهران قاجاری

سلام دوستان

در ادامه تاریخچه  شهر تهران امروز به زمان قاجار می رسیم .

تهران قاجاری

با سرنگونی افشاریان ، تهران در گستره نفوذ قاجارها درآمد که رقیب کریمخان زند بودند . در طی جنگ و کشاکش میان خان قاجار و کریمخان ، لشکر قاجار تار و مار شد و کریمخان با لشکرش وارد تهران شد . ظاهرا قصد وی آن بود که تهران را پایتخت خود کند و بدان سبب ساختمان دیوانی را در آنجا بنا نهاد و به فرمان او برج و باروی شهر تعمیر و ارگ سلطنتی نیز باز سازی شد . پس از مرگ کریمخان زند ، آقا محمد خان پس از نبرد سختی که با لطفعلی خان زند داشت به کشور چیره شد و تهران را در آغاز سده سیزدهم و به سال 1024 پایتخت خویش قرار داد و از آن پس تهران ، دارالخلافه * نامیده شد .

در روزگار قاجاری ، تهران گسترش زیادی یافت و ساخت و سازهای فراوان در آن انجام گرفت و در دوره سلطنت فتحعلی شاه محلات تازه و ساختمان های چندی در تهران ایجاد شد که از آن جمله مسجد امام خمینی ، مسجد سید عزیزا... ، مدرسه مروی ، قصر قاجار ، باغ نگارستان و لاله زار نام برد . همچنین طول باروی شهر به 7.5 کیلومتر افزایش یافت و با 6 دروازه به بیرون از شهر متصل می شد. در زمان محمد شاه قاجار گسترش و رونق تهران افزایش یافت و دو کوی تازه ، یکی به نام عباس آباد و دیگری به نام محمدیه به محلات تهران افزوده گشت و آب رودخانه کرج به تهران انتقال یافت که آب روان میان بلوار کشاورز یادگار همان زمان هست .

در آغاز پادشاهی ناصرالدین شاه ، به دلیل افزایش جمعیت ، دیگر فضایی برای ساخت و ساز درون حصار قدیمی باقی نمونده بود بنابراین ایجاد محلات در بیرون از حصار قدیمی آغاز شد که از آن جمله کاخ های شاهی ، کوشک های اعیانی ، سفارت خانه ها و منازل خارجیان بود که در بیرون از حصار ساخته شد ، به کوشش اصلاحگر بزرگ ایران ، امیر کبیر ، نهادهای چندی از جمله مدرسه دارالفنون ، بازار امیر ، بازار کفاش ها و سرای امیر پدید آمد که خود در گسترش مکانی شهر تهران بی تاثیر نبوده است . جمعیت تهران در این دوره بیش از 150 هزار نفر تخمین زده شده است . در همین زمان نیاز به تعیین محدوده تازه شهر تهران احساس می شد و این کار نیازمند تهیه نقشه ای از تهران بود . از این رو در سال 1275 گروهی به سرپرستی اعتضادالسلطنه با همکاری موسیو کرشیش سرتیپ ، آموزگار توپخانه و دستیاری چند نفر از شاگردان دارالفنون نقشه ای از تهران تهیه شد و این نخستین نقشه دارالخلافه تهران به مقیاس 1 به 1000 بوده است و از آنجایی که که امکانات و وسایل فنی در اختیار هیات تهیه نقشه نبوده از این رو فاصله ها با گام و زاویه ها با تقریب اندازه گیری می شدند ، این نقشه نیز از جهت نشان دادن شکل و موقعیت شهر و محله های درون آن و دروازه ها در نوع خود نقشه موفق بوده و چهره تهران قدیم را کاملا در برابر دیدگان مجسم می سازد .

·         دارالخلافه  ( پایتخت )

...............................................................................................

تهران

* دروازه گمرک  ( میدان رازی کنونی )

 

تهران

دروازه دولت در زمان قاجار *

تهران

کاخ در دوره قاجاریه *

تهران

 مسجد در دوره قاجاریه *

.................................................................................................

با تشکر از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

عکس ها از وبلاگ آقای رضا به آدرس

www.picturehistory.blogfa.com

/ 9 نظر / 33 بازدید
گروه دانش و تکنولوژی پرشین بلاگ

سلام دوستان گروه دانش و تکنولوژی پرشین بلاگ کار خود را شروع کرده است و با جدیدترین اتفاقات و رویدادهای دنیای دانش و تکنولوژی پذیرای شماست. شاد باشید.[لبخند][گل]

گل یخ

[لبخند]سلام و روز بخیر اطلاعات خوبی بود [گل]

روشنک

جالب و قشنگ بود[هورا][دست][گل][گل]

حسام

سلام. حال شما؟ وبلاگ جالبی دارید. موفق باشید[گل]

امین

سلام.. خوبید..؟ دیگه به ما سر نمی زنید..؟؟؟؟؟؟؟؟؟ منتظرتونم.. قربان شما امین..