موزه نقاشی پشت شیشه

این موزه با مساحتی حدود  ١٠٠٠ متر مربع در برگیرنده آثاری زیبا و متنوع از هنر نقاشی پشت شیشه است که در یکی از خانه های قدیمی تهران با معماری سده اخیر ، به نام خانه دکتر شقاقی ، بر پا شده است . بنای موزه از سوی ورثه مرحوم شقاقی به شهرداری تهران واگذار شد و توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی ( وابسته به شهرداری تهران ) و به منظور ایجاد موزه نقاشی پشت شیشه با اهداف معرفی این هنر ، بازپیرایی ، تجهیز و آماده سازی شد و در سال ١٣٧٧ در اختیار سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گرفت .

اغلب تصاویر این موزه به زنان اختصاص داده شده است و نوع طراحی آن در برگیرنده شیوه هایی از نقاشی سبک قاجار و آثار مینیاتوری است . در بسیار ی از نمونه ها تصاویر آزاد و در برخی دیگر شباهت زیادی با نقاشی های قهوه خانه ای مشاهده می شود .

تصاویر گل و مرغ ، تصاویر هندسی ، تصاویر حیوانی ، تصاویر بناها ومنظره شامل شهرها ، دشت ها ، گله ها و مناظر درباری و شکارگروهی از تصاویر مورد استفاده در این هنر است .

نوشته ها و خطوط قرآنی دسته ای دیگر از نقاشی های مورد نظر هستند که همراه با حاشیه ها و نقوش گیاهای و تصاویری از شخصیت های مذهبی و با انواع خطوط چون نستعلیق ، شکسته ، نسخ و ثلث در پشت شیشه ثبت شده اند .

گروه نقاشی های مذهبی در برگیرنده روایت ها ، وقایع ، داستانها ، صحنه های جنگ و شخصیت های مذهبی از جمله امامان ، پیامبران ، پیشوایان مذهبی و دراویش هستند .

روزهای تعطیل : دوشنبه و ایام سوگواری

نشانی : خیابان سعدی ، خیابان قائدی .

/ 0 نظر / 15 بازدید