جاذبه های طبيعی تهران

header3.jpg

ارتفاعات و قله ها<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

دماوند

قله دماوند در 75 کیلومتری شمال شرقی تهران است و بلندترین قله رشته کوههای البرز است که ارتفاع آن از سطح دریای مازندران 5636 متر و از سطح دریانهای آزاد 5671 متر است . گمان می رود آتشفشان دماوند حدود یکصدهزار سال پیش خاموش شده باشد . یادگار این آتشفشان ماقبل تاریخ ، سنگهای گوگرددار و تکههای گوگرد خالص و نیز حوضچه ای است به شعال 100 متر و عمق 30 متر در قله قیفی شکل دماوند که معمولاٌ آب برف در آن یخ زده است . درجه برودت هوا در قله دماند در میانه تابستان بین ظهر تا ساعت چهار بعدازظهر در حدود چهار درجه زیر صفر است دامنه دماوند در ارتفاع 2000 تا 3500 متری یکسره از گلهای شقایق پوشیده می شود .

از گستره های جذاب در محدوده دامنه و کوهپایه آن ، غار اسک ( در سه کیلومتری پلور ، خارج از جاده و در مسیر صعود به قلعه دماوند ) و غار گل زرد ( یک کیلومتر مانده به پلور ، در مسیر قله است .

از دیگر مناطق دیدنی آن ، ناحیه لاریجان است که دارای فضای روستایی جذاب و آب گرم معدنی است . آب معدنی این منطقه با 300 حمام خصوصی و 2 حمام همگانی ، بسیاری از مبتلایان به بیماریهای جلدی ، روماتیسم ، مجاری تنفسی و عصبی را جذب می کند .

از دیگر مناطق دیدنی دماوند ، دشت « ورارو » است که با هشت متر برف در فصل زمستان رکوردار ریزش برف است و در تابستان ، جایی بسیار مناسب برای گذران اوقات فراغت می باشد . مناسب ترین راه رسیدن به قله دماوند از طریق روستای پلور در جاده هراز است .

مسیرهای پررفت آمد دماوند عبارتنداز :

مسیر جنوبی از جاده هراز - پلور - ده رینه

مسیرهای غربی از جاده هراز – پلور – جاده سد لار – دشت ورارو

مسیر شمالی از جاده هراز – آب گرم لاریجان – دهنان دل – منطقه چمن – گوسفند سرا

مسیر شمالی شرقی از جاده هراز – پلور – آب گرم – لاریجان – ده  گزنک

 توچال

دامنه جنوبی البرز که به کوهستان توچال شهرت دارد . میعادگاه اصلی کوه نوردان و ورزشکاران تهران است . مشهورترین و پر رفت و آمدترین پناهگاه های توچال از شرق به غرب عبارت است از : کلک چال ، شروین ، شیرپلا ، توچال ، اسپید کمر و پلنگ چال که همگی آنها مشرف به تهران اند . علاوه بر تله سی یز کوچکی که منطقه دربند دارد . تله کابین توچال دارای بالابر صندوقی است و پیست توچال نیز تنها مکان قابل اسکی روی برف این منطقه است .

 پناهگاه و قله کلک چال

پناهگاه کلک چال در ارتفاع 600/2 متری از سطح دریا قرار دارد و ارتفاع قله آن 350/3 متر است . این پناهگاه دارای سه مسیر به نام های جمشیدیه ، گلاب دره ، باغ افشار ، و دره و زیاد است . زمان صعود در تابستان از هر یک از این سه مسیر در حدود 5/2 ساعت است . این پناهگاه دارای تاسیسات و تجهیزات آب و برق است و این امکانات زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می شود و بیشتر در اختیار دانش آموزان مدرسه ها قرار می گیرد در مسیر پناهگاه و در خود آن قهوه خانه هایی وجود دارد .

 پناهگاه شیرپلا

این پناهگاه در ارتفاع 750/2 متری از سطح دریا قرار دارد و مسیرهای آن عبارتند از سربند ، پس قلعه و آبشار دوقلو .

مدت زمان صعود به آن بر حسب حرکت متوسط در تابستان پنج ساعت است . از شیرپلا تا قله توچال معمولاٌ سه ساعت راه است . این پناهگاه دارای امکاناتی مانند خوابگاه با ظرفیت 150 نفر ، ناهارخوری ، بوفه آب لوله کشی و برق است .

 پناهگاه پلنگ چال

این پناهگاه در ارتفاع 2550 متری از سطح دریا قرار دارد و مسیر آن از درکه است . مدت زمان صعود در تابستان در حدود 5 ساعت است . این پناهگاه دارای خوابگاهی به ظرفیت 70 نفر است .

فضاهای جنگلی

پارک جنگلی چیتگر

450/1 هکتار زمین پر درخت و وجود یک بیست ویژه دوچرخه سواری از شمال به زمین های چیتگر از جنوب به بزرگراه کرج ، از غرب به پیکان شهر و از شرق به منطقه خرگوش دره محدود می شود . پارک چیتگر از بزرگترین پارک های جنگلی استان است که در بیشتر فصل های سال از آن استفاده می شود .

 پارک جنگلی لویزان

این پارک با وسعتی معادل 100/1 هکتار که بیشتر کاربرد تفریحی است . از شمال به قوچک ، از جنوب به شمس آباد ، از غرب به ده لویزان و از شرق به پادگان خاتم الانبیاء محدود می شود . پارک لویزان نیز است گردشگاه های بزرگ استان ، به ویژه شهر تهران است .

 پارک جنگلی وردآورد

پارک جنگلی وردآورد با 020/1 هکتار وسعت ، دومین پارک جنگلی بزرگ استان است که در محدوده کوههای وردآورد در حد فاصل اتوبان کرج و پادگان سپاه قرار دارد .

در سطح استان چند پارک جنگلی دیگر نیز وجود دارد که بیشتر آنها کاربرد گردشی دارند . از جمله این پارکها ، پارک سوهانک با 200 هکتار مساحت ، غزال با 975 هکتار در شمال شرقی سرخه حصار با 850 هکتار در شرق ، توسکا با 300 هکتار در جنوب شرقی و خجیر با 120 هکتار در شمال شرقی تهران هستند .

دره های تفرج گاهی

دره جاده چالوس

این دره که در مسیر جاده کرج به چالوس قرار دارد . یکی از زیباترین دره های ایران و شاید جهان به شمار می آید و چشم اندازهای بی مانند دارد . در این دره ها رستوران و هتلهای پرشماری وجود دارد که می توان شب را در آنجا سپری کرد .

دره چالوس به دلیل زیبایی های فراوانی که دارد که در همه ایام سال حتی در زمستان که برودت هوا در آنجا به چندین درجه زیرصفر می رسد و برف و سراسر آن را می پوشاند پذیرای گردشگران می باشد و بطور کلی از مناطق دیدنی استان است .

کنار جاده کرج – چالوس در 70 کیلومتری تهران و در انتهای یک جاده فرعی مکانی به نام تکیه سپه سالار وجود دارد که چشم انداز آن قله هفت خوانها است در این مکان ساختمانی بزرگ با سالنی مجهز به امکانات رفاهی برای مسافران وجود دارد .

 دره اوین – درکه

این دره در شمال شهر تهران واقع است . ابتدای مسیر دره اوین – درکه روستای درکه قرار دارد که یکی از خوش آب و هواترین مناطق روستایی تهران است . در طل دره اوین رودخانه ای پر آب جریان دارد که در بخشی از مسیر خود ، به صورت پلکانی در می آید که به هفت حوض معروف است و به صورت یک استخر طبیعی عمل می کند .

دره اوین – درکه به علت قرار گرفتن در مسیر راه کوره نوردان ، یکی از پر رفت و آمدترین دره های شهر تهران است .

 دره کن – سولقان

این دره در شمال شرقی شهر تهران قرار دارد و رودخانه که از بلندیهای شمال البرز سرچشمه می گیرد . در مسیر آن جریان دارد . در طول دره ها قهوه خانه هایی وجود دارد که در روزهای هفته به ویژه در روزهای تعطیل تابستان از مسافران پذیرایی می کنند .

 دره اوشان – فشم

این دو ناحیه به ترتیب در 30 و 35 کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارند . فشم از مسیر از جاده لشکرک دارای باغهای میوه بسیار است و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است . روستاهای آهار ، شکرآب ، زایگون ، گرماب دره و میگون نیز در همان حوالی ، از مناطق تفریحی اند که برای سفرهای یک روزه بسیار مناسب هستند .  

کردان ، واریان ، ارنگه

از مسیر جاده کرج می توان به شماری از خوش آب و هواترین گستره های ییلاقی پیرامون تهران رسید . پس از پی ریزی سد امیرکبیر ، تنها راه ارتباطی به ده واریان گذر با قایق از دریاچه سد کرج است . در هتل واریان نیز که در کنار جاده چالوس قرار دارد . امکاناتی برای قایق رانی و اسکی روی آب فراهم آمده است . هوای این منطقه در تابستان ملایم و معتدل و در زمستان بسیار سرد است . باغ های سیب و گلستان های ارتگه نیز شهرت بسیار دارد .

غارهای طبیعی

غار گل زرد

غار گل زرد در دشت زیبای لار ، هر ساله میزبان کوه نور دیدن ارتفاعات دماوند را دارند . سطح درون غار پوشیده از کربنات کلسیم است که با روشنایی فانوس کوهنوردان که بر آنها می تابد . درخشندگی شگفتی را در غار جلوه گر می سازد . درون غار چندین حوضچه آب سرد در فاصله های گوناگون از هم وجود دارد . با آن که سطح غار دارای شیبی تند است ولی حرکت در آن بسیار آسان صورت می گیرد .

 غار رودافشان

این غار در دهکده رودافشان شهرستان دماوند و در کوهستان البرز مرکزی واقع است . غار رود افشان د رمسیر راه کوه نوردانی است که به ارتفاعات منطقه صعود می کنند درون غار پوشیده از مواد آهکی است که بصورت قندیل هایی از سقف غار آویزان شده است . همچنین در داخل غار چاله هایی وجود دارد که آبی زلال از دل صخره های سنگی آن بیرون می آید . ارتفاع غار به اندازه ای است که به آسانی می توان در آن حرکت کرد .

غار بورنیک

این غار در جاده دماوند فیروزکوه نزدیک روستای هرانده واقع است . از هرانده می توان با دو ساعت پیاده روی به آنجا رسید . در فصل تابستان هوای درون غار بسیار خنک و دلپذیر است .  

غار بیوک آغا

این غار در مسیر جاده کن قرار دارد که پس از گذشتن از امامزاده داوود و جاده ده  سنگان با دو ساعت پیاده روی می توان به آن رسید غار بیوک آغا در مسیر اه کوه نوردانی است که به بلندیهای منطقه صعود می کنند  

غاریخ مراد

این غار در مسیر جاده تهران – چالوس در منطقه گچسر و در جایی مصفا به نام آزاد بر قرار گرفته است . از این محل با یک ساعت پیاده روی می توان به غار یخ مراد رسید . برودت غار به اندازه ای است که تا ماه خرداد هم می توان قندیل های یخ را در آن دید . در فصل بهار ، گیاهان ، معطر کوهستانی محوطه بیرون غار را می پوشانند که این منظره برای بازدیدکنندگان از غار بسیار دیدنی است .

منابع آبی

دریاچه تار و ممج

دریاچه های تار و ممج روی محور چین دار میان دو رشته کوه قره داغ در شمال و کوه زرین در جنوب واقع شده است . این دریاچه ها در مدخل کوه و در ارتفاع 2500 متری قرار دارند و سطح آب آنها در فصل های گوناگون سال تغییر می کند . این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و برای تفریحات آبی از جمله شنا و قایقرانی مناسب است .

 دریاچه سد امیرکبیر ( کرج )

دریاچه سد امیرکبیر ، در کیلومتر 23 جاده کرج – چالوس در تنگه واریان واقع است . هوای این منطقه در تابستانها خنک و مطبوع است . در این دریاچه ، فعالیتهای ورزشی و تفریحی مانند قایقرانی ، ماهی گیری ، اسکی روی آب ، شنا و پرواز با کایت انجام می شود .

 دریاچه سد لتیان

این دریاچه در 25 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده است . علاوه بر زیبایی های طبیعی خود محل مناسبی برای پرورش انواع ماهی نیز می باشد .

 دریاچه سد لار

دریاچه سد لار در 84 کیلومتری تهران است این منطقه به دلیل نزدیکی به قله دماوند هوایی خنک و چشم اندازهایی زیبا دارد و ورزشهایی مانند شنا و اسکی در این دریاچه امکان پذیر است .

 

 

/ 2 نظر / 10 بازدید
اميد

از ديدن مطالب و اين وبلاگ اينقدر شعفناکم که می خوام از دور ببوسمتون و آرزوی موفقيت دارم برای همه دوستان خوش ذوق و نو آورم

مصطفی

کوه دماوند - سد و درياچه لار - غار گل زرد - آب های معدنی لاريجان و اسک و روستاهای رينه و پلور و ... مربوط به استان مازندران و شهرستان آمل می باشد . لطفا به يک نقشه معتبر مراجعه کنيد .