موزه هنرهای معاصر تهران

در ضلع شمالی بلوار کشاورز و غرب پارک لاله مهم ترین موزه هنری کشور یعنی موزه هنرهای معاصر تهران  قرار دارد که در سال ١٣۵۶ فعالیت فرهنگی و هنری خود را در زمینی به وسعت ٢٠٠٠ متر مربع آغاز کرد . این موزه که یکی از نمونه های با ارزش و کم همتای معماری نوین ایران است ، با الهام از معماری سنتی ایران و مفاهیم فلسفی آن بنا شده است . طراحی و معماری این بنا به دست کامران دیبا انجام گرفته شده است . هشتی ، چهارسو ، معبر و گذرگاه از شاخصه های این بنا است . موزه هنرهای معاصر مرکز فعالیت ها و رویدادهای مهم هنری ایران در زمینه هنرهای تجسمی به شما می آید . گالری موزه مکان برگزاری نمایشگاه های مختلف هنری است . به هنگام برپایی هر نمایشگاه ، یک یا دو گالری نیز به نمایش گنجینه هایی از هنرمندان بزرگ جهان اختصاص می یابد . مجسمه هایی از هنرمندان معاصر همچون : هنری مور ، آلبرتو جیاکومتی و پرویز تناولی فضای سبز اطراف را به پارک مجسمه بدل ساخته است .

ساختمان مجموعه دایمی موزه هنرهای معاصر تهران از نزدیک به ٣٠٠٠ اثر ارزشمند و یکتا تشکیل شده است که به نخبگان دیروز و امروز هنرهای تجسمی ایران و جهان تعلق دارد و در مالکیت موزه است . آثاری از هنرمندن پر آوازه مانند رنوار ، لوترک ، گوگن ، پیکاسو ، ماکس ارنست و ماگریت از آن جمله اند .

مجموعه ای تماشایی از هنرمندان پاپ و فتورئالیست انگلیسی و آمریکایی و نیز آثار دیدنی آبستره از جکسون پولاک ،کلاین و سوییز در گروه آثار مدرن تر جای دارند. موزه هنرهای معاصر تهران آثاری از بیکن ،هاکنی ، کیتاج ، دو بوفه ، و جانسن را نیز در اختیار دارد .

روزهای تعطیل : پنچ شنبه و جمعه

نشانی : خیابان کارگر شمالی جنب پارک لاله

/ 0 نظر / 16 بازدید