موزه صنعت برق ایران

نخستین دستگاه مولد برق در سال ١٢۶٣ ، به دستور ناصرالدین شاه قاجار وارد ایران شد و در تکیه و ( دربار ) ، به منظور روشنایی مورد استفاده قرار گرفت . در سال ١٢٨۴ نخستین نیروگاه تخصص برق شهر توسط مرحوم حاج حسین مهدوی ( امین الضرب ) در تهران افتتاح شد .

موزه صنعت برق ایران ، موزه تاریخی صنعتی و آموزشی است که در سال ١٣٧۴ ، با مساحتی بالغ بر ۴۵٠٠ متر مربع ، با آب نماها و فضای سبز بسیار زیبا و دیدنی ، در محل اصلی یکی از قدیمی ترین نیروگاه های کشور احداث شد . در گذشته و محل فعلی موزه ، چهار کارخانه قرار داشت که عبارت بودند از :

کارخانه اشکودا ، کارخانه دیزل ، کارخانه وستینگهاوس ٨٠٠٠ کیلوواتی و کارخانه وستینگهاوس ١٠٠٠٠ کیلوواتی .

در حال حاضر موزه در جایی قرار گرفته که قبلا کارخانه ١٠٠٠٠ کیلوواتی قرار داشت . نیمی از مساحت کارخانه برای ساخت موزه خراب شد و نیمه باقی مانده در موزه به کار رفته است که شامل یک واحد نیروگاه حرارتی ( بخاری ) با قدرت ۵٠٠٠ وات است و طوری قرار گرفته است که در تمام مراحل بازدید از موزه ، کارخانه در معرض دید است .موزه شامل چهار طبقه است که محوطه بیرونی نیز ، ماشینهای دیزل و نیم دیزل و بخار ابتدایی استقرار یافته اند . در این گنجینه ، گنجینه اشیاء و اسناد قدیمی مربوط به صنعت برق از حدود ١٢٠ سال پیش تا کنون به همراه پیشرفت های این صنعت در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است . معماری موزه جالب و خاص است ، به طوری که بازدید کنندگان در حین دیدن اشیاء و لوازم ، متوجه نمی شود چند طبقه بالا آمده اند . سالن ها به طور زیگزاگ در کنار نیروگاه ۵٠٠٠ کیلو واتی بالا رفته و طوری ساخته شده است که هر بخش توسط چهار پله از بخش دیگر جدا می شود .

روزهای تعطیل :  ایام سوگواری

نشانی : خیابان پیروزی

/ 0 نظر / 18 بازدید